20 Lip

Tarczyca

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób a szczególnie kobiet ma choroby tarczycy niedoczynność, Hashimoto , nadczynność …..

A więc kilka słów ogólnych o tarczycy.

Tarczyca jest niewielkim gruczołem , ale bardzo ważnym , gdyż wytwarza hormony które wpływają na funkcjonowanie tkanek i narządów . Występuje w przednio-dolnej części szyi.

Niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy tarczyca nie może(nie udaje jej się) wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów T3 i T4. TSH jest podwyższone.

Objawy Hashimoto i niedoczynności tarczycy to:

-nadmierny przyrost masy ciała

-wypadanie włosów

-częste problemy z zaparciami

-uczucie senności, zmęczenia, depresja

-wole tarczycowe

-sucha skóra szczególnie zauważalna na łokciach

-zaburzenia miesiączkowania

-obrzęki

-bradykardia

-przerzedzone brwi

-podwyższony cholesterol

-insulinooporność

-podwyższone CRP

 

Nadczynność tarczycy – polega na wysokim uwalnianiu hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny więc prowadzi to do podwyższonego ich stężenia we krwi a co skutkuje przyspieszonym metabolizmem. TSH jest obniżone

Objawy niedoczynności:

-drżenie rąk

-potliwość

-zaburzenia miesiączkowania

-rozdrażnienie

-chudnięcie

Gdy w rodzinie występuje obciążenie genetyczne spowodowane chorobami tarczycy lub zauważymy u siebie objawy jakie występują przy niedoczynności lub nadczynności. Warto skontrolować pracę tarczycy (zrobić badania ) takie jak:

-TSH

-T3

-T4

-anty- TPO

-anty- TG

W razie nieprawidłowych wyników należy skonsultować je z lekarzem endokrynologiem, który też zrobi badanie USG tarczycy. Należy też pamiętać że wprowadzając odpowiednią dietę można złagodzić (czy też doprowadzić do remisji ) objawy nieprawidłowej pracy tarczycy.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ