09 Paź

Lecznicze właściwości siemienia lnianego

Nasiona lnu mają w swoim składzie liczne składniki które mają właściwości prozdrowotne czyli mają : kwasy omega -3, błonnik pokarmowy, białko , lignany, witaminy( C,E, B1, B3, B5, B6 jak również bardzo cenny kwas foliowy), składniki mineralne (magnez , wapń, cynk, miedź, fosfor).

U osób na diecie wegańskiej siemię lniane może zastąpić tran ze względu na doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3.

-zapobiega powstawaniu zaparć

*lignany zawarte w siemieniui lnianym obniżają prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi i jajnika

-zapobiegają wystąpienia osteoporozy

*chroni przed rozwojem cukrzycy i wspomaga jej leczenie , wykazano że osoby które spożywały suplementacje siemieniem lnianym mające cukrzyce typu 2 , spożywały 10g mielonego siemienia przez 1 miesiąc spowodował redukcję poziomu glikemii na czczo o 19,7 % (ze względu na obecność błonnika, lignan, kwasów omega-3)

*wpływa korzystnie na redukcję masy ciała ze względu na obecność błonnika, gdyż nasiona lnu pochłaniają wodę więc spożywany pokarm w żołądku zwiększa swoją objętość i daje efekt sytości

*redukuje poziom trójglicerydów we krwi, obniża cholesterol LDL i całkowity

*obniża ciśnienie tętnicze

 

Siemię lniane to malutkie nasionka które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Mogą być stosowane w leczeniu wspomagającym liczne schorzenia. Siemię lniane może być spożywane w formie pitnej czyli np. 1 łyżkę siemienia zalać szklanką gorącej ale nie wrzącej wody i odstawić na bok do zaparzenia , jak również siemię może być dodawane do jogurtów , koktajli

 

Żródło: Joanna Wawryka1, Amadeusz Teodorczyk1, Zygmunt Zdrojewicz2 ,,Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego”

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ